Week Five Rankings
Get 25% off your subscription by entering Knight25 in the coupon code area. Enjoy! We’re close to the halfway mark of the 2020 regular season and while we’ve certainly seen a massive impact with cancelled games, the season is still…
Access all of Prep Redzone
Continue reading this article and more.
Continue ReadingGet 25% off your subscription by entering Knight25 in the coupon code area. Enjoy!
We’re close to the halfway mark of the 2020 regular season and while we’ve certainly seen a massive impact with cancelled games, the season is still going on. We’ve updated the team rankings in each class heading into week five. All the top teams are still in place after winning last week but 6A-D2 and 4A saw quite a lot of movement.
CLASS 6A-D1
1) OWASSO (4-0) LW: #1, Beat Union 34-14
Up Next: AT Norman North
2) JENKS (2-1) LW: :#2, Bye Week
Up Next: Broken Arrow
3) BROKEN ARROW (2-1) LW: #3, Bye Week
Up Next: AT Jenks
4) EDMOND SANTA FE (1-2) LW: #4, (Play Edmond Memorial Monday Night)
Up Next: AT Westmoore (Sat.)
5) YUKON (3-1) LW: #6, Beat Norman 28-14
Up Next: Enid
6) NORMAN NORTH (2-1) LW: #7, Beat Mustang 42-14
Up Next: Owasso
7) MUSTANG (2-2) LW: #5, Lost To Norman North 42-14
Up Next: Union
8) UNION (0-4) LW: #8, Lost To Owasso 34-14
Up Next: AT Mustang
9) WESTMOORE (2-1) LW: #9, Bye Week
Up Next: Edmond Santa Fe (Sat.)
10) NORMAN (0-2) LW: #10, Lost To Yukon 28-14
Up Next: AT Edmond Memorial
CLASS 6A-D2
1) STILLWATER (3-0) LW: #1, Beat Deer Creek 62-16
Up Next: AT Del City
2) BIXBY (3-0) LW: #2, Beat Bartlesville 74-7
Up Next: AT Carl Albert
3) PUTNAM CITY NORTH (4-0) LW: #5, Beat U.S. Grant 60-0
Up Next: AT Deer Creek
4) CHOCTAW (2-2) LW: #9, Beat Booker T Washington 26-22
Up Next: Ponca City
5) BOOKER T WASHINGTON (2-2) LW: #3, Lost To Choctaw 26-22
Up Next: AT Bartlesville
6) DEL CITY (0-2) LW: #4, Bye Week
Up Next: Stillwater
7) MIDWEST CITY (3-1) LW: #7, Beat Lawton 34-9
Up Next: AT U.S. Grant (Thurs.)
8) SAND SPRINGS (3-1) LW: #8, Beat Ponca City 35-10
Up Next: Muskogee
9) LAWTON (3-1) LW: #6, Lost To Midwest City 34-9
Up Next: Northwest Classen (Thurs.)
10) MUSKOGEE (0-3) LW: #10, Bye Week
Up Next: AT Sand Springs
CLASS 5A
1) CARL ALBERT (3-0) LW: #1, Beat Guymon 63-0
Up Next: Bixby
2) BISHOP KELLEY (4-0) LW: #2, Beat McAlester 17-14
Up Next: Durant
3) PIEDMONT (2-1) LW: #3, Bye Week
Up Next: AT Guymon
4) ARDMORE (2-0) LW: #4, Beat Southeast 54-16
Up Next: AT Altus
5) COLLINSVILLE (4-0) LW: #5, Beat Hale 77-7
Up Next: Sapulpa
6) GUTHRIE (3-0) LW: #6, Bye Week
Up Next: Bye Week
7) BISHOP McGUINNESS (3-1) LW: #7, Beat Lawton Eisenhower 56-34
Up Next: Woodward
8) COWETA (3-1) LW: #9, Beat Edison 56-7
Up Next: Will Rogers
9) McALESTER (3-1) LW: #8, Lost To Bishop Kelley 17-14
Up Next: AT East Central
10) EL RENO (2-2) LW: #10, Beat Noble 37-0
Up Next: AT Lawton MacArthur
CLASS 4A
1) WAGONER (4-0) LW: #1, Beat Cleveland 45-0
Up Next: Bristow
2) WEATHERFORD (3-0) LW: #2, Bye Week
Up Next: AT Elgin
3) TUTTLE (4-0) LW: #3, Beat Cushing 42-21
Up Next: Tecumseh
4) POTEAU (2-2) LW: #8, Beat Hilldale 38-24
Up Next: AT McLain
5) CACHE (3-1) LW: #9, Beat Bethany 28-20
Up Next: AT Newcastle (Sat.)
6) BLANCHARD (2-2) LW: #10, Beat John Marshall 46-33
Up Next: Ada
7) SKIATOOK (3-1) LW: #7, Beat Catoosa 42-3
Up Next: Oologah
8) JOHN MARSHALL (2-2) LW: #4, Lost To Blanchard 46-33
Up Next: Harrah
9) HILLDALE (3-1) LW: #5, Lost To Poteau 38-24
Up Next: AT Broken Bow
10) CUSHING (3-1) LW: #6, Lost To Tuttle 42-21
Up Next: Classen SAS
CLASS 3A
1) HOLLAND HALL (4-0) LW: #1, Beat Mannford 52-0
Up Next: AT Central
2) HERITAGE HALL (3-1) LW: #2, Beat McLoud 35-8
Up Next: Perkins-Tryon
3) STIGLER (4-0) LW: #3, Beat Seminole 35-6
Up Next: AT Checotah
4) LINCOLN CHRISTIAN (3-0) LW: #4, Beat Pryor 61-22
Up Next: AT Locust Grove
5) BERRYHILL (1-1) LW: #5, Beat Broken Arrow JV 35-7
Up Next: AT Verdigris
6) VERDIGRIS (3-0) LW: #7, Bye Week
Up Next: Berryhill
7) KINGSTON (4-0) LW: #8, Beat Plainview 49-14
Up Next: AT Lone Grove
8) KINGFISHER (3-1) LW: #9, Beat Bridge Creek 52-12
Up Next: Clinton
9) VINITA (3-1) LW: #10, Beat Central 41-8
Up Next: Mannford
10) ANADARKO (3-1) LW: UR, Beat Perkins-Tryon 18-7
Up Next: Bridge Creek
CLASS 2A
1) VIAN (4-0) LW: #1, Beat Keys 64-0
Up Next: Roland
2) JONES (3-1) LW: #2, Beat Star Spencer 46-6
Up Next: AT Chandler
3) MILLWOOD (1-1) LW: #3, Bye Week
Up Next: Bye Week
4) WASHINGTON (4-0) LW: #4, Beat Purcell 40-27
Up Next: Bethel
5) CASCIA HALL (3-1) LW: #5, Beat Heavener 55-0
Up Next: Spiro
6) BEGGS (2-1) LW: #6, Beat Henryetta 50-13
Up Next: Okmulgee
7) SPIRO (3-0) LW: #7, Beat Panama 38-0
Up Next: AT Cascia Hall
8) ADAIR (3-1) LW: #8, Beat Dewey 50-6
Up Next: AT Nowata
9) EUFAULA (2-2) LW: #9, Beat Hartshorne 47-14
Up Next: Hugo
10) MARLOW (3-0) LW: #10, Beat Comanche 42-13
Up Next: Lindsay
CLASS A
1) RINGLING (3-0) LW: #1, Beat Stratford 42-0
Up Next: Wynnewood
2) CASHION (5-0) LW: #2, Beat Watonga 54-12
Up Next: Oklahoma Christian Academy
3) PAWHUSKA (4-0) LW: #3, Beat Commerce 48-14
Up Next: Fairland
4) THOMAS (2-1) LW: #4, Beat Mooreland 24-0
Up Next: AT Fairview
5) PAWNEE (3-1) LW: #5, Beat Hominy 36-0
Up Next: Woodland
6) OKEMAH (1-1) LW: #6, Bye Week
Up Next: AT Allen
7) GORE (2-0) LW: #7, Beat Warner 7-6
Up Next: AT Central Sallisaw
8) CRESCENT (4-0) LW: #8, Beat Oklahoma Bible Academy 27-20
Up Next: Tonkawa
9) TONKAWA (3-1) LW: #9, Bye Week
Up Next: AT Crescent
10) COLCORD (4-0) LW: UR, Beat Central Sallisaw 37-6
Up Next: Warner
CLASS B
1) DEWAR (4-0) LW: #1, Beat Foyil 69-6
Up Next: Watts
2) DAVENPORT (4-0) LW: #2, Beat Strother 58-50
Up Next: AT Yale
3) SHATTUCK (4-0) LW: #3, Beat Waurika 56-14
Up Next: Bye Week
4) SNYDER (3-1) LW: #4, Beat Velma-Alma 42-26
Up Next: Seiling
5) CHEROKEE (3-1) LW: #5, Beat Seiling 46-0
Up Next: Bye Week
6) LAVERNE (2-1) LW: #6, Beat Pioneer 50-14
Up Next: Bye Week
7) VELMA-ALMA (3-1) LW: #7, Lost To Snyder 42-26
Up Next: AT Wilson
8) POND CREEK-HUNTER (1-2) LW: #8, Bye Week
Up Next: Bye Week
9) ALEX (3-2) LW: #9, Beat Cyril 64-32
Up Next: Bye Week
10) REGENT PREP (2-1) LW: #10, Beat Yale 48-0
Up Next: Wellston
CLASS C
1) BUFFALO (4-0) LW: #1, Beat Sharon-Mutual 46-0
Up Next: Geary
2) MIDWAY (4-0) LW: #2, Beat Bowlegs 54-0
Up Next: AT Maud
3) MOUNTAIN VIEW-GOTEBO (4-0) LW: #3, Beat Paoli 56-8
Up Next: Ryan
4) SASAKWA (3-1) LW: #4, Beat Coyle 48-0
Up Next: Graham/Dustin
5) TIMBERLAKE (4-0) LW: #6, Beat South Coffeyville 67-0
Up Next: AT Welch
6) MEDFORD (3-1) LW: #7, Beat Deer Creek-Lamont 60-6
Up Next: AT Copan
7) WAYNOKA (4-0) LW: #8, Beat Beaver 56-6
Up Next: Boise City
8) TYRONE (2-1) LW: #9, Beat Boise City 47-0
Up Next: Sharon-Mutual
9) GRAHAM/DUSTIN (4-0) LW: #10, Beat Wilson 52-6
Up Next: AT Sasakwa
10) MAYSVILLE () LW: UR, Beat Fox 52-6
Up Next: T Grandfield