Week Four Rankings
Get 25% off your subscription by entering Knight25 in the coupon code area. Enjoy! Week three is in the books and every Saturday, we’ll take a look at each class and update the rankings going into the new week. This…
Access all of Prep Redzone
Continue reading this article and more.
Continue ReadingGet 25% off your subscription by entering Knight25 in the coupon code area. Enjoy!
Week three is in the books and every Saturday, we’ll take a look at each class and update the rankings going into the new week. This week, it was the final week of the non-district slate and we saw quite the shakeup in Class A. Be sure to check back every Saturday to see the new updated rankings for each class!
CLASS 6A-D1
1) OWASSO (3-0) LW: #1, Bye Week
Up Next: AT Union
2) JENKS (2-1) LW: #2, Bye Week
Up Next: Enid
3) UNION (2-1) LW: #3, Bye Week
Up Next: Owasso
4) EDMOND SANTA FE (1-2) LW: #4, Bye Week
Up Next: AT Edmond Memorial
5) BROKEN ARROW (1-2) LW: #5, Bye Week
Up Next: AT Westmoore (Thurs.)
6) NORMAN NORTH (3-0) LW: #6, Beat Yukon 47-10
Up Next: Mustang
7) MOORE (3-0) LW: #8, Bye Week
Up Next: Southmoore
8) NORMAN (1-2) LW: UR, Beat Mustang 62-58
Up Next: AT Yukon
9) ENID (2-1) LW: #9, Lost To Lawton MacArthur 28-21
Up Next: AT Jenks
10) PUTNAM CITY (2-1) LW: #10, Bye Week
Up Next: AT Edmond North
CLASS 6A-D2
1) BIXBY (3-0) LW: #1, Beat Stillwater 42-14
Up Next: AT Bartlesville
2) CHOCTAW (2-1) LW: #2, Bye Week
Up Next: Booker T Washington
3) BOOKER T WASHINGTON (3-0) LW: #3, Beat Edison 64-13
Up Next: AT Choctaw
4) STILLWATER (2-1) LW: #4, Lost To Bixby 42-14
Up Next: AT Deer Creek
5) MIDWEST CITY (2-1) LW: #5, Bye Week
Up Next: AT Lawton (Thurs.)
6) SAND SPRINGS (3-0) LW: #6, Beat Shiloh Christian, AR. 40-33
Up Next: Ponca City
7) PUTNAM CITY NORTH (2-1) LW: #7, Beat Putnam City West 56-6
Up Next: AT U.S. Grant (Thurs.)
8) DEL CITY (2-1) LW: #8, Beat Bishop McGuinness 27-21 (OT)
Up Next: Northwest Classen
9) DEER CREEK (3-0) LW: #9, Bye Week
Up Next: Stillwater
10) LAWTON (1-2) LW: #10, Lost To Lawton Eisenhower 59-23
Up Next: Midwest City (Thurs.)
CLASS 5A
1) McALESTER (3-0) LW: #1, Bye Week
Up Next: AT Bishop Kelley
2) COLLINSVILLE (3-0) LW: #2, Beat Bartlesville 42-7
Up Next: Nathan Hale
3) ARDMORE (3-0) LW: #3, Beat Ponca City 28-18
Up Next: AT Southeast
4) COWETA (3-0) LW: #4, Bye Week
Up Next: AT Edison
5) CARL ALBERT (1-2) LW: #5, Beat Shawnee 36-14
Up Next: Guymon
6) BISHOP McGUINNESS (1-2) LW: #6, Lost To Del City 27-21 (OT)
Up Next: Lawton Eisenhower
7) GUTHRIE (3-0) LW: #7, Bye Week
Up Next: AT Piedmont
8) TAHLEQUAH (2-1) LW: #8, Beat Sallisaw 42-13
Up Next: Pryor
9) LAWTON MACARTHUR Beat Enid 28-21
Up Next: Duncan
10) NOBLE (2-1) LW: UR, Beat Piedmont 49-35
Up Next: El Reno
CLASS 4A
1) CUSHING (3-0) LW: #1, Beat Berryhill 55-14
Up Next: Tuttle
2) TUTTLE (3-0) LW: #2, Bye Week
Up Next: AT Cushing
3) HILLDALE (3-0) LW: #3, Beat Oologah 64-21
Up Next: Poteau
4) CLINTON (1-1) LW: #4, Game VS Millwood Cancelled
Up Next: AT Newcastle
5) POTEAU (2-1) LW: #5, Bye Week
Up Next: AT Hilldale
6) WEATHERFORD (2-0) LW: #6, Beat Woodward 25-15
Up Next: Chickasha
7) WAGONER (2-1) LW: #7, Beat Sperry 42-14
Up Next: Cleveland
8) BETHANY (2-1) LW: #8, Bye Week
Up Next: Cache
9) GROVE (3-0) LW: #9, Beat Pryor 57-34
Up Next: AT Oologah
10) BLANCHARD (2-1) LW: UR, Beat Newcastle 20-13
Up Next: John Marshall
CLASS 3A
1) HOLLAND HALL (3-0) LW: #1, Beat Metro Christian 37-7
Up Next: AT Mannford
2) VERDIGRIS (3-0) LW: #2, Beat Victory Christian 24-21
Up Next: Jay
3) LINCOLN CHRISTIAN (4-0) LW: #3, Beat Trinity Christian, TX. 58-13
Up Next: AT Tahlequah Sequoyah
4) HERITAGE HALL (3-0) LW: #4, Beat John Marshall 44-0
Up Next: McLoud
5) PLAINVIEW (1-2) LW: #5, Bye Week
Up Next: Kingston
6) BERRYHILL (2-1) LW: #6, Lost To Cushing 55-14
Up Next: AT Inola
7) SEMINOLE (4-0) LW: #7, Beat Evangel Christian, LA. 35-14
Up Next: Stigler
8) STIGLER (4-0) LW: #8, Beat Hartshorne 62-0
Up Next: AT Seminole
9) KINGFISHER (2-1) LW: #10, Bye Week
Up Next: Bridge Creek
10) KINGSTON (2-1) LW: #9, Lost To Broken Bow 39-0
Up Next: AT Plainview
CLASS 2A
1) METRO CHRISTIAN (2-1) LW: #1, Lost To Holland Hall 37-7
Up Next: Okmulgee
2) JONES (1-2) LW: #2, Bye Week
Up Next: AT Star Spencer
3) WASHINGTON (3-0) LW: #3, Bye Week
Up Next: Purcell
4) BEGGS (2-1) LW: #4, Beat Chandler 42-14
Up Next: Henryetta
5) OKLAHOMA CHRISTIAN SCHOOL (3-0) LW: #5, Bye Week
Up Next: Chisholm
6) MILLWOOD (1-1) LW: #6, Game AT Clinton Cancelled
Up Next: Prague
7) MARLOW (3-0) LW: #7, Beat Atoka 42-10
Up Next: Comanche
8) VIAN (2-1) LW: #8, Bye Week
Up Next: Keys
9) REJOICE CHRISTIAN (2-1) LW: #9, Beat Luther 42-20
Up Next: Salina
10) CROSSINGS CHRISTIAN (2-1) LW: #10, Beat Casady 44-6
Up Next: AT Chandler
CLASS A
1) RINGLING (3-0) LW: #1, Beat Marietta 48-0
Up Next: AT Stratford
2) CASHION (3-1) LW: #3, Beat Thomas 47-0
Up Next: Watonga
3) GORE (3-0) LW: #4, Beat Panama 56-6
Up Next: Warner
4) HOMINY (4-0) LW: #10, Beat Pawhuska 33-31
Up Next: AT Pawnee
5) HOOKER (3-0) LW: #6, Beat Booker, TX. 52-8
Up Next: AT Merritt
6) PAWHUSKA (1-2) LW: #2, Lost To Hominy 33-31
Up Next: Commerce
7) MOORELAND (2-0) LW: #7, Beat Woodland 30-28
Up Next: Thomas
8) ELMORE CITY (3-0) LW: #8, Game VS Carnegie Forfeited
Up Next: AT Healdton
9) OKEMAH (3-0) LW: #9, Bye Week
Up Next: AT Liberty
10) WOODLAND (2-1) LW: #5, Lost To Mooreland 30-28
Up Next: AT Caney Valley